Imouto. Ezt a fogalmat a fiatalabb lánytestvérekre használják, ami az egyik legkedveltebb karaktertípusnak számít az animevilágban. Teljesen normális dolog, hogy a testvérek szoros kapcsolatban állnak egymással, de néha ez a szoros kötelék problémákhoz is vezethet. Főleg akkor, amikor a húg az idősebb bátyjáért túlságosan is rajong. Na de ezen karakterek közül kik a legkedveltebbek a rajongók körében? Ezt akarta megtudni a japán Goo Ranking nevű honlap is a felhasználóitól. Készült egy felmérés, melynek az eredményét most ti is megismerhetitek.
10. Nunnally Lamperouge (Code Geass)
9. Kousaka Kirino (Oreimo)
8. Kirigaya Suguha (Sword Art Online)
7. Shiro (No Game no Life)
6. Kanzaki Mitsuki (Recently, My Sister is Unusual)
5. Isono Wakame (Sazae-san)
4. Dorami (Doraemon)
3. Doma Umaru (Himouto Umaru-chan)
2. Izumi Sagiri (Eromanga Sensei)
1. Shiba Miyuki (The Irregular at Magic High School)
Tavaly ünnepelte bemutatásának 25. évfordulóját a Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendő Yu Yu Hakusho - A szellemfiú című anime. A sorozat, ami hozzánk az RTL Klub és az A+ jóvoltából jutott el 2005-ben, idén feltámad, de csak egy OVA formájában. Végre kiadták hozzá az első plakátot, és azt, hogy nagy vonalakban miről szól majd.
2018 a Yu Yu Hakusho éve is (meg az Inuyashaé is), hiszen idén újra kiadják az egész sorozatot Japánban Blu-rayen, ráadásul egy új OVA special is megjelenik mellé. A rajongók egy eddig sosem látott történetet ismerhetnek meg, konkrétan azt, hogyan ismerkedett meg Hiei és Kurama egymással, még azelőtt, hogy találkoztak volna Yusukéval. Mivel a múltjukról eddig nem sok mindent tudtunk, így ez mindenképpen ígéretesnek tűnik. Az OVA angol címe Two Shots lesz, a japán pedig Yu Yu Hakusho: Maboroshi no Gaiden. Ha lenne esetleg bárki, aki nem ismerné ezt az animét, annak elég annyit tudni, hogy az 1990-es évek egyik legnépszerűbb darabja volt, mely 112 részt élt meg. Alapjául Yoshihiro Togashi mangája szolgált, a főszereplője pedig Yusuke Urameshi, akit elütött egy autó és meghalt, miután megpróbálta megmenteni egy gyerek életét. Ennek ellenére visszatérhetett az élők közé, de cserébe az alvilág detektívje lett. Barátaival, Kuwabarával, Kuramával és Hieijel számos furcsa ügyet megoldottak, részt vettek a sötét harcművészetek viadalán, megküzdöttek Shinobu Sensuival, sőt még Yusuke apjáról is kiderült ez-az. A sorozat magyar hangjai között Gerő Gábort, Gáspár Andrást, Zsigmond Tamarát, Pálmai Szabolcsot, Seder Gábort és Vadász Beát hallhattuk többek között, a szinkronrendezője pedig Marton Bernadett volt, aki elmesélte, hogy Kurama magyar hangja azért lett nő, mert a japán hang is nő volt (Megumi Ogata), és csak később jött rá, hogy Kurama valójában férfi. Zsigmond Tamara ezért kezdte el mélyíteni a hangját.
Végül pedig íme a frissen kiadott plakát. Az OVA 2018. október 26-án jelenik meg. Jó lenne, ha ez is eljutna Magyarországra, hiszen a hazai animézés feltámasztásának ez is egy szép szimbóluma lenne.
Az Attack on Titan jelenleg a legnépszerűbb animék közé tartozik. Olyan sorozat, amiről talán még az is hallott, aki amúgy nem animerajongó. Nem meglepő, hogy idén már a harmadik évadát mutatják be Japánban. Ma kiderült, hogy erre 2018. július 22-től kerül sor, az évad pedig 24 részből áll majd.
A két rendező ismét Tetsuro Araki és Masashi Koizuka lesz a Wit Studioban. A korábbiakhoz hasonlóan Yasuko Kobayashi, Hiroyuki Tanaka, Kyoji Asano és Satoshi Kadowaki is részt vesznek a produkcióban. Az anime első évada 25 részes volt és 2013-ban vetítették, a második évad pedig 12 részből állt és 2017 tavaszán láthattuk.
A japán Orzzzz nevű honlap arról szavaztatta meg az olvasóit, hogy kik azok az animekarakterek, akiket a rajongók egyáltalán nem tudnak elviselni. Egy TOP10-es lista jött össze, ahol bizony vannak meglepő szereplők is.
Aki ismeri a német ProSieben MAXX csatornát (ami Németország mellett Ausztriában és Svájcban is nézhető), az tudja, hogy animés szempontból nem szarral gurigázik. Olyan kínálata van, amitől mi magyarok mind a tíz ujjunkat megnyalnánk. Jelenleg többek között a Naruto, a Dragon Ball Z Kai, az Inuyasha, a Magi: The Labyrinth of Magic, a Naruto Shippuden, a Conan, a detektív és a One Piece látható minden hétköznap délután, míg péntek esténként a Blue Exorcist, a Sword Art Online, a Monster Mädchen, az Attack on Titan, a Death Note és a Psycho-Pass színesíti a kínálatot. Mindezt német szinkronnal és úgy, hogy egyébként nem animecsatornáról van szó. Ha pedig azt hinnénk, hogy ezt már nem lehet tetézni, akkor tévedünk. Ma bejelentették, hogy érkezik hozzájuk a Fairy Tail is!
A ProSieben MAXX úgynevezett Free-TV csatorna, vagyis szabadon, előfizetés nélkül is fogható (olyan, mint nálunk az RTL Klub, a TV2, az Izaura TV, vagy épp a Zenebutik). Épp ezért kifogás nem lehet, aki akarja, nézheti. Pontosan emiatt is lényeges, hogy amellett, hogy országos tévépremierről van szó, még Free-TV-premier is. 2018. május 30-tól érkezik a csatornára, ahol minden hétköznap 17:10-től lesz látható. A vetítés után a csatorna honlapján és médiatárában is nézhető lesz az új rész. Azt egyelőre még nem tudni, hogy hány részt terveznek leadni első körben. A népszerű shonenanimét a KAZÉ nevű kiadó szinkronizáltatta le németre és folyamatosan adja ki DVD-n és Blu-rayen, illetve az Anime on Demand nevű legális streamszolgáltatónál is elérhetők a sorozat epizódjai. Magyarországra sajnos egyelőre ez az anime sem jutott el, de ha azt vesszük, hogy tavaly ilyenkor még Dragon Ball Super és Yu-Gi-Oh! Zexal sem volt nálunk, most meg van, akkor azért belátható, hogy a nullánál jobban állunk. Ugyanakkor az is belátható, hogy egy hazai ProSieben MAXX-szerűség bizony nagyon fontos lenne.
2018 januárjában óriási hírt jelentett be a német KAZÉ nevű kiadó: még idén kiadják DVD-n és Blu-rayen az Inuyasha maradék részeit német szinkronnal. Ma a teljes szinkronlistát is nyilvánosságra hozták, vagyis azon személyek névsorát, akiket a sorozat 105-193. részeiben hallhatnak a németek. Gyakorlatilag tökéletes lesz az élmény, hiszen szinte mindenki visszatér az eredeti német szinkronhangok közül!
• Naraku: Dieter Landuris
• Kanna: Sonja Reichelt
• Kaede: Ilona Grandke
• Jakotsu: Johannes Raspe
• Renkotsu: Marc Stachel
• Suikotsu: Patrick Schröder
• Bankotsu: Tim Schwarzmaier
• Ginkotsu: Gerd Meyer
• Mukotsu: Thomas Albus
• Myoga: Walter von Hauff
Emellett az is kiderül, hogy az 5. box (vagyis doboz, amiben a lemezek vannak) 2018. július 27-én jelenik meg DVD-n és Blu-rayen. A két további box előreláthatólag 2018 októberében és 2019 januárjában érkezik. Ezzel pedig megvalósul a rajongók álma és a sorozat teljes egészében elérhető lesz német szinkronnal.
2018 az Inuyasha éve!
Ha pedig ez nem lenne elég, a sorozat a tévében is látható náluk, hiszen a ProSieben MAXX csatorna minden hétköznap 16:30-tól vetíti. Na meg ugye Chilében is látható, ahogy arról szintén írtam. Most már tényleg nem maradt más hátra, mint az, hogy mi magyarok is megmentsük ezt az animét. Engem nem érdekel, hogy ki lesz a befutó. Ha a VIASAT6 gondolja úgy, az is jó, ha a TV2 Csoport hallja meg végre a rajongók kívánságát, az is jó (legutóbb a Kiwi TV egyik posztját árasztottuk el ezzel az igénnyel), ha az RTL-es Kolosi Péternek jönne meg a józan esze, annak is örülnék (bár benne egyáltalán nem bízom, végső soron ő vette el tőlünk tíz éve), sőt még azt is tudnám értékelni, ha a közszolgálatinak véletlenül sem nevezhető MTVA fontolná meg, hogy a kutya által sem nézett Petőfi TV-n kipróbálja ezt az animét. Nem az a lényeg, hogy hol, hanem az, hogy valahol legyen. Erről a célról nem fogok letenni. Addig úgysem felejtem el ezt az animét, amíg minden egyes részét nem láthatjuk mi is magyar szinkronnal. Az ilyen örvendetes hírek után meg pláne nem lehet szó feladásról. Legutóbb Moser Károly is a tavaszi MondoCon vendége volt, ahol zsűrizett is, és bár több animés szerep is köthető a nevéhez, még 2018-ban is az Inuyasharól ismerik a legtöbben. Ez pedig nem véletlen. Ő ugyanúgy megérdemelné, hogy befejezhesse ezt a sorozatot, mint a rajongók.
Talán van, akit meglep, de bizony Japánban az animék jelentős részét a tévében vetítik. Általában heti egy epizódot ad le a megfelelő tévécsatorna, fix kezdési időponttal és reklámmal. Nyilván annak, aki ezen nőtt fel, sőt ma is tévézik, ez nem meglepő, de annak, aki az indavideó és a Crunchyroll világában él, furcsa lehet. Szerencsére most már nálunk is akad egy-két anime a tévében (elég a Dragon Ball Superre és a Yu-Gi-Oh! Zexalra gondolni), de azért még mindig nem ez dominál Magyarországon. Japánban viszont nagyon fontos a tévé, és ha ott változtatnak, akkor a rajongóknak is alkalmazkodniuk kell ehhez.
A Weekly Shonen Jump nevű magazin legújabb számában közölték, hogy a Boruto: Naruto Next Generations című anime hamarosan új időpontot kap Japánban. A sorozat jelenleg szerdánként 17:55-től látható japán idő szerint, viszont az 56. résztől kezdve az új részek csütörtökönként 19:25-től kerülnek adásba. Szóval aki megszokta, hogy már szerdán nézheti felirattal, az számítson arra, hogy nemsokára csütörtök lesz ennek a napja.
Mi a különbség a Pokémon és a Mirinda között? Hát az, hogy az előbbi ma már nem "kapható" Magyarországon, hiszen jelenleg egyetlen hazai tévécsatorna sem vetíti, míg utóbbit akár most is meg lehet venni a boltban. Annak idején, amikor a Pokémon még az RTL Klub miatt sikeres volt és benne volt a köztudatban, készült egy reklám, amiben a kettőt ötvözték.
Ash (aki természetesen Szvetlov Balázs hangján szólalt meg) és Pikachu segítségével hirdették a Mirindát. Ez ma már nehezen elképzelhető, de egy jobb korban megtörtént. Ki tudja, talán még lesz a jövőben ilyen, ha újra fellendítjük a hazai animézést. A videóért, ami 2018. április 16-án került fel a YouTube-ra, köszönet Robzombinak!
A japán Goo nevű honlap arról szavaztatta meg az olvasóit, hogy szerintük mely animesorozatok a legérdekesebbek. A csavar annyi volt, hogy ezeknek ne manga, hanem light novel legyen az alapjuk. Az eredmény alapján egy TOP10-es lista jött össze, amin olyan cím is szerepel, ami eljutott Magyarországra.
10. KonoSuba: God’s blessing on this wonderful world!
Na, ez egy olyan hír, ami tippre Magyarországon a kutyát sem érdekli, de én vagyok olyan elvetemült, hogy megírjam. Már csak azért is, mert az egyik kedvencemről van szó. 2018. április 14-én jelentette be a lengyel 2x2 nevű tévécsatorna egy ajánló segítségével, hogy április 23-tól kezdve minden hétköznap 17:00-tól elkezdik vetíteni a Slayers, a kis boszorkány című animét.
A lengyelül Slayers: Magiczni Wojownicy címen ismert sorozat Japánban eredetileg 1995. április 7-én mutatkozott be és 2009. április 6-án ért véget. Persze ez nem azt jelenti, hogy 14 éven át egyfolytában képernyőn lett volna, hiszen a harmadik évad vége után, vagyis 1997 őszén közel 11 éves szünetre ment és csak 2008 nyarán indult el a negyedik évada. Az anime összesen 104 részből áll és azon kevés animék közé tartozik, amit Magyarországon is teljes egészében levetítettek. Pontosabban szólva ez így nem egészen igaz, hiszen készült hozzá öt film is 1995 és 2001 között, amik már nem jutottak el hozzánk, de maga a sorozat látható volt nálunk. Az első három évada az RTL Klub és az A+ jóvoltából, az utolsó kettő pedig az Animax nevű csatornának köszönhetően volt látható magyar szinkronnal. A főszereplő Verselő Linát az azóta sajnos a szinkronból eltűnt Szabó Gertrúd szólaltatta meg magyarul (aki egyébként Kikyo magyar hangja is az Inuyashaban). Ma már számunkra gyerekkori, nosztalgikus emlék, de ahogy a mellékelt ábra is mutatja, a lengyeleknél ez a jelen része lesz. Bár náluk a szinkronizálás nem szokás, mivel a hangalámondás terjedt el (vagyis egy hang beszél végig, általában nem túl nagy beleéléssel, miközben a háttérben hallatszik az eredeti nyelvű beszéd), az ajánló alapján úgy tűnik, hogy ehhez a csatorna csináltatott lengyel szinkront.
Ajánló:
Ha pedig már itt vagyunk, hallgassuk meg az első openinget és endinget is!
2012-ben már közölték, hogy Ryō Ikehata regényéből, melynek címe Calamity of the Zombie Girl (japánul: Zombie Shōjo no Sainan), animét szeretnének készíteni. Majdnem 6 évig ebből nem lett semmi, most viszont bejelentették, hogy az anime 2018. július 4-én kezdődik Japánban. Ennek örömére kiadtak hozzá egy ajánlót, plakátot, karakterképeket és a japán szinkronhangok listáját. Az animét a GONZO stúdió készíti és Hideaki Iwami rendezi. Kenichi Kanemaki írja a szkriptet, Junichi Takaoka pedig a karakterdizájnért és az animációért felel. A sorozat főszereplője hat egyetemista, akik a nyári szünet során felfedeznek egy szép, olasz zombihölgyet. A neve Euphrosyne, aki 100 éves álmából ébred fel, majd elkezd vadászni a diákokra. A tét a túlélés!